Профілактика грипу та ГРВІ

7 декабря 2017 - Администратор

Вже багато років гострі респіраторні вірусні інфекції є однією з пріоритетних проблем охорони здоров'я в світі. Високий рівень захворюваності на ГРВІ характерний для всіх вікових груп, але найбільшу небезпеку ці захворювання представляють для дітей, так як у них вкрай високий ризик розвитку ускладнень. Тому профілактика ГРВІ у дітей є однією з найбільш актуальних завдань в педіатрії.

 

Сприйнятливість дітей до збудників грипу та інших ГРВІ пояснюється відсутністю у них імунної пам'яті про попередніх контактах з патогенами. Зважаючи незрілості імунітету, адекватного відновлення захисних сил організму при повторюваних ГРВІ не відбувається. Через це хвороба нерідко протікає у важкій формі і може закінчитися розвитком бронхолегеневих ускладнень.

 

Профілактика за допомогою обмеження контактів
Щоб запобігти виникненню у дитини грипу або будь-який інший ГРВІ, варто максимально обмежити його контакти з носіями інфекції. Для цього необхідно уникати місця великого скупчення людей, наприклад, громадський транспорт, поліклініки, аптеки і великі магазини.

 

 

Батьки не повинні всюди брати з собою свою дитину, щоб захистити його від не потрібних контактів. Замість того щоб простоювати з малюком в чергах, наприклад, в аптеці, або їхати в переповненому автобусі, краще пройтися з ним пішки десь у парку.
Особливі заходи в період епідемії ГРВІ приймаються і в дитячих установах. Так, прийом нових дітей в дитячі садки не проводиться, переклад з однієї групи в іншу не здійснюється. У дитячому садку щоранку проводиться огляд дітей для того щоб виявити малюків з ознаками захворювання. А також у дитячому садку рекомендується щодня проводити опромінення всіх приміщень за допомогою УФ- ламп.

 

Носіння маски, миття рук і носа
Маска допоможе тільки в тому випадку, якщо вона надіта на хворого з людини, а не на здорового. Тому якщо хтось з домочадців захворів на грип, йому варто носити маску, міняючи її кожні дві години. На ній будуть осідати крапельки слини, що виділяється під час чхання та кашлю, в яких міститься особливо багато вірусів.

 

Чіпати обличчя руками під час епідемії ГРВІ не можна, причому незалежно від того, миті вони чи ні. Дитина повинна якомога частіше мити руки з милом, а там, де немає раковини, можна використовувати вологі серветки. Батьки повинні пам'ятати про те, що багато предметів, наприклад, гроші, можуть бути джерелом патогенних мікроорганізмів, а значить, після контакту з ними обов'язково потрібно мити руки.

 

Якщо у когось з членів сім'ї є нежить, кашель або чхання, то йому варто користуватися одноразовими носовими хусточками. Якщо ж під рукою немає хусточки, можна чхнути в лікоть, щоб уникнути поширення інфекції.
Батьки обов'язково повинні навчити дитину промивати ніс. Ця проста процедура вважається дуже дієвою, адже, якщо проводити її хоча б кілька разів на день, то збудники грипу та інших різновидів ГРВІ не зможуть утриматися в носовій порожнині. Для промивання необхідно набрати в долоні теплу воду і втягнути її повільно носом, але не глибоко, а потім висякатися. Після цього треба вмитися і прополоскати рот водою.

 

Профілактика за допомогою регулярного прибирання
Вчені з'ясуй, що вірусні частинки надзвичайно довго зберігають свою активність в приміщеннях з теплим, сухим і нерухомим повітрям. Зате вони практично миттєво руйнуються у вологому, холодному і рухомому повітрі. Найбільш сприятливою для дитини буде температура повітря в кімнаті близько 20 градусів і вологість у межах 50-70 %.
Опалювальні прилади досить сильно сушать повітря, тому взимку дуже важливо регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання. Щоб підтримувати нормальний рівень вологості, можна поставити в кімнаті акваріум і горщики з квітами, а також спеціальний зволожувач повітря. Включати додаткові обігрівачі не варто, якщо маляті холодно, краще його просто тепліше одягнути.

 

Профілактичний догляд за слизовими оболонками
В області верхніх дихальних шляхів постійно виробляється слиз, яка виконує захисні функції. Якщо слизові оболонки і слиз починають пересихати, то робота місцевого імунітету порушується, і віруси з легкістю проникають в організм.

 

Найчастіше причиною висихання слизу стає занадто сухе повітря в приміщеннях. Висушують слизові оболонки і деякі лікарські засоби, наприклад, тавегіл, супрастин або димедрол. Тому ніколи не варто давати дитині ліки, не проконсультувавшись попередньо з педіатром.

 

Щоб уникнути сухості слизових, можна приготувати спеціальний зволожуючий розчин, змішавши один літр чистої кип'яченої води з однією чайною ложкою солі. Потім треба взяти флакон з розпилювачем (наприклад, від сосудосуживающего препарату) і залити туди отриманий розчин, а потім впорскувати його в носові ходи якомога частіше. Якщо часу для самостійного приготування зволожуючого розчину немає, то можна купити вже готовий в аптеці (аква Маріс, Хумер, салін, носоль та ін.)
щеплення

 

Лікарі переконані в тому, що щеплення від грипу робити потрібно, якщо до неї немає протипоказань. З метою специфічної імунопрофілактики можуть використовуватися як живі, так і інактивовані вакцини. Вирушати з дитиною в поліклініку необхідно ще за 2-3 місяці до того, як повинна початися епідемія.
Варто відзначити, що в світі налічується більше двохсот різновидів збудників ГРВІ, тому навіть своєчасно зроблене щеплення часом не може запобігти розвитку захворювання. Тому, навіть після вакцинації треба використовувати й інші методи профілактики.

 

 

Лікарські засоби для профілактики
У період епідемії, особливо якщо дитина навчається в школі або відвідує дитячий сад, після консультації з лікарем можна використовувати різні лікарські засоби. З метою профілактики може використовуватися, наприклад, Віферон, який випускається у вигляді ректальних супозиторіїв, гелів і мазі. Цей препарат має виражену противірусну, імуномодулюючу і антипроліферативну дію. Одним з основних переваг даного лікарського засобу є відсутність побічних ефектів від його застосування.

 

Також з профілактичною метою використовується імуностимулюючий засіб під назвою Ізопринозин, яке випускається у вигляді білих двоопуклих довгастих таблеток. Призначають цей препарат дітям, які часто хворіють в осінньо -зимовий період. Варто відзначити, що дозування цього і будь-якого іншого препарату завжди визначається індивідуально, залежно від віку, ваги і стану здоров'я дитини.
Одне з найпопулярніших профілактичних засобів - це оксолінова мазь, яка володіє віруліцидні дією. Цією маззю потрібно змащувати носові ходи пару раз на день, при цьому треба пам'ятати про те, що вона може викликати неприємне, але короткочасне відчуття печіння.

 

Загальна профілактика
Під час епідемії ГРВІ батьки повинні подбати про те, щоб дитина повноцінно харчувався, висипався і відпочивав. Корисні прогулянки на свіжому повітрі, а також відвідування басейну і зарядка. Добре допомагає і загартовування, якщо у малюка немає до нього протипоказань.

 

Рекомендується прийом вітамінів, в першу чергу, А, С і групи В. Для дітей підходять такі препарати як Гексавит, Ундевіт і Ревит. У холодну пору року можна давати дитині сироп шипшини, якщо у малюка немає на нього алергії.