Сторінка психолога

Памятаєте мультфільм про Петрика Пяточкіна? А хто з нас у житті не зустрічав такого ж невгамовного та неслухняного бешкетника? Таких дітей зпраз прийнято називати гіперактивними. А чи завжди це так? Синдром дефіцита уваги з гіперактивністю (СДУГ) - неврологічно-поведінковий розлад розвитку , яке починається у дитячому віці. Проявляється такими симптомами, як труднощі концентрації уваги, гіперактивність, слабокерована імпульсивність.
Але спочатку спробуємо розібратися, чим відрізняється гіперактивна дитина від просто активної.
 
Активна дитина
 
  • Більшу частину дня «не сидить на місці», надає перевагу рухливим іграм ніж пасивним (пазли,конструктори), але якщо дитину зацікавити – можна і книжку з мамою почитати, і той же пазл зібрати.
  • Швидко й багато говорить, задає нескінчену кількість запитань.
  • Порушення сну і травлення (кишкові розлади) – швидше виняток.
  • Дитина активна не скрізь. Приміром, неспокійна і непосидюча удома, але спокійна – в садку, в гостях у малознайомих людей.
  • Дитина неагресивна. Тобто, випадково або в запалі конфлікту може і надавати «колезі по пісочниці», але сам рідко провокує скандал.
 
Гіперактивна дитина
 
  • Знаходиться в постійному русі і просто не може себе контролювати, тобто навіть якщо втомиться, продовжує рухатися, а вибившись із сил остаточно, плаче і істерить.
  • Швидко й багато говорить, ковтає слова, перебиває, не дослуховує. Задає мільйон запитань, але рідко вислуховує відповіді на них.
  • Дитину неможливо вкласти спати, а якщо спить, то уривками, неспокійно. Часті кишкові розлади. Для гіперактивних дітей нерідкість всілякі алергії.
  • Дитина – некерована, при цьому вона абсолютно не реагує на заборони та обмеження. І в будь-якоих умовах (будинок, магазин, майданчик, садок) поводиться однаково активно.
  • Часто провокує конфлікти. Не контролює свою агресію – б’ється, кусається, штовхається, причому пускає в хід підручні засоби: палки,каміння.
     
Сподіваюся, ми розібралися, яка дитина активна, а яка гіперактивна. Якщо ж поведінка Вашої дитини відповідає критеріям гіперактивності, не засмучуйтесь, Виховувати дитину зі СДУГ нелегко. Вас може дратувати поведінка та проблеми у навчанні вашої дитини, у Вас може скластися враження, що ви – погані батьки. Ці почуття цілком зрозумілі, але неправильні. СДУГ – це захворювання, і воно не є наслідком поганого виховання. Сдуг можна ефективно лікувати, та розуміючи стан Вашої дитини, Ви зможете допомогти їй. Як це зробити, спробуємо з’сувати у наступник зустрічах.