Конспект заняття «Город на підвіконні» (старша група)

6 июня 2017 - Администратор
Програмовий зміст:
Продовжувати ознайомлювати дітей із циклом розвитку рослин, продемонструвати презентацію досліду «Пророщення насіння квасолі», формувати розуміння того, що кожна рослинка починається з насінини, що насіння у деяких рослин є лише насінням, а у інших одночасно і насінням, і плодом. Залучати до дієвого ставлення до природи: вчити дітей висівати насіння кропу, петрушки, визначати, які умови потрібні для їхнього росту. Вправляти дітей у розрізненні видів насіння овочевих культур, розвивати дрібну моторику кистей рук під час сортування.
Під час читання художнього твору розвивати особистісні якості , що зумовлюють моральну поведінку дітей. Розвивати у дітей національні риси особистості (доброта, щирість, працьовитість) через багатство національного фольклору (загадки, скоромовки, прислів¢я, народні ігри).
Спонукати дітей висловлювати свої враження, почуття, переживання, бажання поділитись власним досвідом.
Під час виконання спільних трудових та ігрових завдань та завдань з образотворчої діяльності, виховувати у дітей доброзичливість, тактовність, взаємодопомогу, вміння чути й розуміти одне одного.
Матеріал:
Ілюстрації (гарбуз, квасоля, соняшник, горох, кукурудза та насіння цих культур), лотки з ґрунтом, насіння кропу, петрушки, поливальниці з водою, палички-лопатки, фартушки, серветки. Твір З. Жук «Про Квасолинку, яка мріяла побачити Сонце», прислів¢я про працю, загадки про городні культури, скоромовки, народні ігри.
Відеоматеріал «Дослід з пророщення квасолі».
Хід заняття:
Сонечко ясненьке, сонечко тепленьке,
Зазирнуло в дитсадок.
Сонечко гарненьке, сонечко жовтеньке,
Привітало всіх діток!
Діти:
Ми всміхнемось сонечку –
Здрастуй, золоте!
Ми всміхнемось квіточці –
Хай вона цвіте!
Ми всміхнемось дощику –
Лийся, мов з відра!
Друзям посміхнемося –
Зичим всім добра!
(сідають)
- Я бачу, що у вас добрий настрій, оченята у всіх сяють, ніхто не сумує. А по-іншому і бути не може.
- Яка пора року настала?
- Так, буяє весна.
- А чим весна-красна славиться? Яка вона? (тепла, сонячна, весела, зелена, красива, добра, гарна, запашна, гомінка).
- Що відбувається навесні з природою? (природа оживає, прокидається, починає все рости, цвісти).
- Які ж умови потрібні рослинам для росту? (тепло, сонце, світло, вода, земля).
- Все це є у весни: і сонечко, і тепло, достатньо водички – весняні дощі.
- А ще весну називають Весна-трудівниця.
- Про весняний день кажуть, що він рік годує. Чому так кажуть? (тому що навесні треба працювати на городі, у садку, все садити, сіяти, щоб виростити врожай).
- А які ви знаєте прислів¢я про працю?
- Молодці! Я думаю, що ці повчальні прислів¢я ви запам¢ятаєте на все життя і будете любити працю. А зараз пограємо в гру.
Гра «Ой, Василю, товаришу»
Ой, Василю, товаришу,
Ну ж бо глянь на нас.
Чи вгадаєш, товаришу,
Яка праця в нас?
(Діти імітують рухами працю людей: копають землю, сіють насіння, садять, поливають город).
- Молодці, діти, ви показували в грі, як копати, садити, сіяти, поливати. Так, це все весняна робота. Але в нас ще рання весна і це робити зарано, тому в нас у групі є город на підвіконні. (Підходять до вікна)
- Що у нас тут росте? Який овоч? (цибуля).
- А ще ми спостерігали за тим, як розпускались листочки на гілочках смородини, у нас навіть зацвіла гілочка вишні.
- Ми створили для рослин потрібні умови? Так! В групі тепло. На підвіконні світло, сонячно. Поливаємо водичкою. Все для гарного росту рослин.
- Є на деревах, кущах надворі зелені листочки? Цибуля на городі? Ні, ще немає. Бо ще недостатньо тепло.
- На городі садити, сіяти зарано, але підготуватись до цього потрібно. (Сідають)
- Ви, напевно, знаєте, з чого починається кожна рослинка? (з насінинки).
- Ось у мене є такий плід. Що це? (яблуко).
- Що є в яблуці? (насінинки). З кожної насінинки може вирости нова рослина. Яблучко ми їмо, а насіння, що живе в яблучці – ні.
- Але є дуже і дуже смачне насіння. Наприклад, гарбузове, соняшникове (ілюстрація).
Загадка про гарбуз:
Без вікон, без дверей, повна хата людей.
- Чи їли ви гарбузове насіння? Смачне? Ще й дуже корисне, як сам гарбуз, так і його насіння.
Загадка про соняшник:
Куди сонечко звертає,
Він голівку повертає,
Дозрівають у теплі
Його діточки малі.
- Деяке насіння одночасно є плодом, його можна їсти і висівати у землю.
- Це – квасоля (ілюстрація стручка квасолі з квасолинками)
 Кинь одну із них в шпаринку
І рослинка в¢ється.
 У стручках, як у хатинці
 Насіння сміється. (квасоля)
- Чи вживають квасолю у їжу?
- Це такий овоч, як горох (ілюстрація стручка гороху з горошинами).
У стручечку дитсадок,
Дітки – горошинки.
Всілись гарно у рядок,
Гріють круглі спинки. (горох)
- Що можна приготувати з гороху?
- Це – кукурудза.
Білі зуби маю,
Та усі ховаю.
Довгі коси маю,
Та не заплітаю. (кукурудза).
- Чи їли ви кукурудзу?
- А зараз я вам покажу справжнє насіння. Ой, лишенько. Та ж воно все перемішалось! Ну, нічого, я придумала, зараз ви мені допоможете і ми його швидко розберемо.
Гра «Розберемо насіння»
- Ну ось, попрацювали, сідайте, відпочинемо, ще й пограємо.
- З давніх-давен діти любили мовні ігри-скоромовки.
Бабин біб розцвів у дощ,
Буде бабі біб у борщ.
- А ось як грались із квасолею. Зробіть ручки ось так, як стручок.
Гра «Квасоля, квасолинка, вибери дитинку»
Квасолинку я взяла і гру знову почала (для дівчаток).
Квасолинку я узяв і гру знову я почав (для хлопчиків).
- А ще діти влаштовували ігри-змагання, хто спритніший, у кого більше квасолинок влучить у горщик, баночку.
Гра «Вкинь квасолю» (На підлозі ставили посудину з широким отвором, стоячи, намагалися влучити квасолиною в посудину).
- Ось як з квасолею грались діти з давніх-давен, граємось і ми.
- А зараз сідайте всі рівненько та послухайте казочку «Про Квасолинку, яка мріяла побачити Сонце»
Про що мріяла квасолинка?
Чому вона хотіла побачити сонечко?
Де зберігали квасолю?
Чого квасолинка весь час боялася?
 Чи збулася мрія квасолинки? Чи побачила вона сонечко?
- Відбулося велике Боже диво в тому, що з маленької зернинки, насінинки з¢являється нова рослина і дає новий, щедрий урожай. Із цього урожаю знову залишають насіння на висаджування і знову буде новий урожай.
- Як все це відбувається, я вам зараз покажу.
Ось квасоля, це є насіння, відібране нами для садіння.
У кожній квасолинці, якщо її розділити на дві половинки, можна побачити, що в ній, як у колисочці в пелюшках, спить маленький листочок – зародок, неначе маленьке дитя.
Щоб це маленьке дитя-зародок росло, потрібно про нього потурбуватися: нагодувати, напоїти, зігріти. Тому насіннячко-колисочку поміщають у вологі теплі умови або у поживний ґрунт і поливають.
У теплій, вологій землі рослинка-малюк прокидається і починає рости.
Починають проростати паростки.
Коли рослинка-малюк трішки підросла і пелюшки стали їй замалі, то малюк вибирається х них. Він продовжує рости, з¢являється паросток і корінчик, щоб ним пити водичку та брати поживні речовини з ґрунту.
В землі рослинка-малюк почувається ще краще, в землі більше поживних речовин, які потрібні йому для росту.
Паросток рослинка випускає вгору, а корінчиком чіпляється за ґрунт.
Що ж відбувається з паростком далі? Далі на ньому виростають зелені листочки.
Листочків стає більше і більше. Рослинка стає дорослою.
Невдовзі на ній з¢являються тендітні ніжні квіточки, які відцвітають, а на їхньому місці утворяться стручки, де виростуть молоденькі квасолинки.
- Ось таке чудо відбувається із насінням квасолі, гороху, соняха, зернятками пшениці, коли їх висівають у землю навесні.
- А сьогодні хотілося б збагатити наш город на підвіконні ще деякими рослинками.
- Відгадайте загадку:
Тонкі гілочки лапаті
Але не ялинка.
Буде пахнути в салаті
Ця чудо-рослинка. (кріп).
Її листячко лапате
У супи кидаємо.
Є пряме, а є кудлате.
Страви прикрашаємо. (петрушка).
- Ми сьогодні висіємо петрушку та кріп. Чому петрушку та кріп? Тому що це чудові овочі. Це є приправа до перших і других страв, ними можна прикрасити салати, канапки. Вони просто ціла скарбниця вітамінів. Кріп та петрушку можна їсти просто з грядки, без спеціального приготування , лише попередньо помивши.
- Ось насіння цих овочів, таке маленьке, дрібненьке, це також є колисочка для майбутньої рослини.
- Перед тим, як розпочати працювати, одягнемо фартушки
- Для сіяння рослин у нас все підготовлено. Ось у лоточках є ґрунт. Пригадайте, як ми садили цибульку.
- Яка земля пухка і готова прийняти, сховати, прихистити діток-насінинок і нагодувати їх, бо в землі є для цього поживні речовини.
- Робимо рядочок-грядочку, прогортаючи земельку.
- Поливаємо ґрунт, щоб для насінинки була волога, треба напоїти наших малюків-насінинок.
- Висіваємо насіння в землю.
- Присипаємо рядочки з насінням землею.
- Хай росте тепер у нас на городі на вікні своя петрушка і кріп до різних страв.
- Будемо чекати на справжнє Диво – народження наших рослин.
- Які умови потрібні для росту рослин? Тому і поставимо на підвіконні ближче до сонечка, тут тепло, світло, є земля, з якої рослинка буде брати поживні речовини, а ми будемо їх доглядати. Як доглядати? (вчасно поливати).
- Правильно, ви – справжні городники. Все знаєте і багато що вмієте. А ще запам¢ятайте, що всім без винятку городнім рослинам потрібні ваші турботливі руки.
- А зараз давайте покажемо, як з насіння виростає рослинка.
Пальчикова вправа «Рослина проростає»
- А тепер намалюємо, які рослини, кріп і петрушка, у нас виростуть.
- Молодці, старались, дружно працювали, а зараз сідайте, відпочинемо.
- Хто розповість вірш «Кріп в окріп»?
Я несу на кухню кріп,
Кине мама кріп в окріп.
А до кропу ще й петрушку,
Смачно варить мама юшку.
- Просили мати петрушку на юшку. Сідайте на коліна один одному.
Гра «Петрушка» Діти сідають один одному на коліна. Хтось один (вибраний лічилкою) підходить до першої дитини в ряду і каже: «Просили мати петрушки на юшку». Сказавши так, бере за руку і хоче вирвати з рук тих, хто сидить і тримає, а вони не відпускають. Так вириває всіх по черзі.
- На цій позитивній ноті ми закінчуємо наше заняття. Чи було воно для вас цікавим? Повчальним? Дуже добре.
- Я думаю, що те, чого ви сьогодні навчились. Про що дізнались, буде вам корисним і свої знання та вміння застосуєте, коли будете разом з мамою, татом, бабусею працювати на городі.